poniedziałek, 8 września 2014

Szpinak w cieście francuskim



  • 1 opakowanie ciasta francuskiego
  • kostka twarogu półtłustego
  • 2 jajka
  • ok. 200 g szpinaku (mrożonego - najlepiej w liściach lub świeżego)
  • 2 ząbki czosnku
  • sól
  • pieprz
Najpierw przygotowujemy szpinak -  rozmrażamy w rondelku z solą, pieprzem i czosnkiem. Jeżeli mamy świeże liście, to kroimy je na grube kawałki i smażymy z niewielką ilością masła.
Do ostudzonego szpinaku dodajemy twarożek i mieszamy. Doprawiamy przyprawami do smaku, a następnie dodajemy 1 surowe jajko i mieszamy.

Rozwinięte ciasto francuskie kroimy na kwadraty o boku ok. 10 cm. Na każdy kwadracik nakładamy po łyżeczce farszu. Brzegi każdego kawałka smarujemy rozmąconym jajkiem, składamy po przekątnej na pół, i mocno dociskamy brzegi (można docisnąć widelcem). Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i smarujemy resztą jajka.
Wkładamy blachę do wcześniej nagrzanego piekarnika do temperatury podanej na opakowaniu ciasta francuskiego, czyli ok. 200-220 st.C i pieczemy, aż do momentu jak nasze trójkąty ładnie wyrosną i zarumienią się.

piątek, 5 września 2014

Tort Monster High


Ten tort powstał z okazji urodzin córki koleżanki. Marysia uwielbia Monster High, więc cóż innego mogłam stworzyć :)



Musaka




Ciężko powtórzyć ten smak. W Grecji jadłam 2 musaki i obie różniły się od siebie. Nie będę udawać, że znam przepis na tę typowo grecką, więc zamieszczam taki przepis, który mi wychodzi i wszystkim smakuje.

Składniki:
ok. 700-800 g ugotowanych ziemniaków,
2 bakłażany
500-600 g mielonego mięsa wołowo-wieprzowego (mięso z samej szynki wieprzowej też będzie bardzo dobre),
1 puszka pomidorów bez skórki
1/5 kostki masła
2-3 łyżki mąki pszennej,
ok. 1 szklanki  mleka
2 szczypty gałki muszkatołowej
20 dkg sera (najlepiej mozarella)
cynamon
sól 
pieprz
słodka papryka mielona 
olej

3 foremki do pieczenia chleba

Na początku dodam, że ilość składników jest to kwestia smaku.

Do foremek wlewamy odrobinę oleju i smarujemy nią boki.
 Bakłażany kroimy na cienkie długie plastry, solimy i odstawimy na kilkanaście minut, tak, aby puściły wodę.
 Gotujemy obrane ziemniaki i wkładamy na spód foremek - mogą być pokrojone na kawałki lub połamane w rękach (jadłam też wersję z pure, nie polecam).
Następnie zabieramy się za smażenie mięsa mielonego na odrobinie oliwy, rozdrabniamy je mieszając, doprawiamy solą i pieprzem. Do usmażonego dodajemy rozdrobnione pomidory i doprawiamy szczyptą cynamonu (dobrze, żeby nie przesadzić z tą przyprawą, bo potrawa zrobi się niesmaczna, ale polecam nie pomijać jej, bo nadaje ciekawy smak) i solą do smaku. Czekamy, aż z sosu wyparuje woda i wylewamy do foremek na ziemniaki. 
Następnie zabieramy się za smażenie bakłażana. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy i smażymy do zarumienienia. Układamy na mięsie w foremkach.
Kolejnym etapem jest robienie beszamelu. Masło rozpuszczamy na patelni, nie należy go za mocno rozgrzewać, bo się spali zanim zdążymy zrobić sos. Dodajemy mąkę i szybko mieszamy, żeby składniki dobrze się połączyły, uważając, żeby się nie przypaliło. Dodajemy po kilka łyżek mleka, szybko mieszając trzepaczką, tak żeby nie zrobiły się grudki. Jeżeli będziemy stopniowo dodawać mleko beszamel nie powinien mieć grudek. Dodajemy tyle mleka, żeby sos miał konsystencję gęstej śmietany. Szybko doprawiamy gałką muszkatułową i solą i wylewamy na wierzch musaki.
Ostatnim etapem jest ser - albo ścieramy ser i posypujemy wierzch, albo kroimy kulki mozzarelli na plastry i kładziemy na górę. Posypujemy szczyptą papryki słodkiej i pieczemy w temperaturze 200 st. C ok. 20-25 minut. Musaka po upieczeniu nie powinna "pływać" w sosie.

 Potrawa ta jest dobra dla dzieci, mój synek zajada się nią :)
Smacznego!